"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Alerji Testi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Çocukların düzenli düzgün gelişimi için gıda alerjisinin ve egzamanın nedeninin anlaşılması için 1-2 aylıktan itibaren ciltten alerji testi güvenle yapılabilmekte ve doğru sonuç vermekte olduğu bilinmektedir. Astım ve alerjik nezle belirtileri olanlarda ciltten alerji testi 1 yaşından sonra ve genelde 2 yaşından sonra yapılması tercih edilir fakat astım ve alerjik nezlenin belirtileri çok fazla ise 1 yaşından sonra yapılabilir.

Bebekler Neden Alerji Testine İhtiyaç Duyuyor?

Alerji bebeklerde ve çocuklarda sık görülür ve alerjiye bağlı bozukluklar çocuklarda kronik hastalıkların önde gelen teşhisi arasındadır. Alerji ile ilgili olabilir belirtiler varsa onları tedavi etmek doktor siz ve çocuğunuz için stresli bir deneyim olabilir. Ancak, bir alerjinin tetiğini ne kadar erken belirlerseniz, o kadar çabuk çocuğunuza çocukluğundan zevk almaya yardımcı olabilirsiniz. Alerjik bebekler ve çocukların bebeğini test etmenin yaygın yöntemleri hakkında bazı bilgileri bir araya getirdik

Bebekler ve çocuklar genellikle alerjik bir durumdan şüphelenilen belirtiler görürler. Alerji testi, endişe semptomunun bir alerjiden kaynaklanıp kaynaklanmadığını (örneğin, burun akıntısı üst solunum yolu enfeksiyonu veya alerji sonucu olup olmadığı) ve belirli alerjenin neden olup olmayacağını belirlemenize yardımcı olabilir. Alerji testinin yararlı olabileceği koşullar şunları içerir:

  • İltihaplı veya tahriş olmuş burun ( rinit )
  • Astım
  • Olumsuz gıda tepkileri , bir böcek sokması veya ilaç
  • Deri döküntüleri

Soğuk benzeri semptomlar, bir haftadan fazla sürecek ve her yıl aynı saatlerde ortaya çıkıyor, bu da alerjiye işaret ediyor olabilir. Özellikle geceleri öksürük ve hırıltılı solunum, kapalı bir alerjenin neden olduğu alerjik astıma bağlı olabilir.

Alerji Uzmanları Alerjileri Nasıl Test Eder?

Çocuğunuzun bir alerji olduğunu şüpheleniyorsanız, bir alerjisti görmek ve teşhis yapmak için uygun bir yöntem seçebilirsiniz. Bir alerji bulunursa, alerji uzmanınız, kaçınma stratejileri, ilaçlar, diyet değişiklikleri ve alerji atışlarını içerebilir en uygun terapötik girişimleri seçecektir. Teşhis süreci genellikle alerji bürosunda yapılır ve çocuğun ayrıntılı bir tıbbi öyküsünü ve herhangi bir ailenin alerji ya da astımı geçmişini, ayrıca fizik muayene ve alerji duyarlılığı testlerini içerir. Alerjistler çoğunlukla alerjenleri tespit etmek için cilt testleri, kan testleri veya eliminasyon testleri kullanırlar.

Bebekler de Hangi Cilt Testleri Yapılır ve Testler Ne Zaman Yapılır?

Aşırı duyarlılık testleri, havadaki partiküllerin, gıdalar, alerji tespiti için faydalıdır böcek sokmaları, penisilin ve diğer maddelerine dahil edebiliriz. Çocuklar için kullanılan en yaygın, en ucuz cilt test türleri şunları içerir: Perkütan ve intradermal cilt testleri. Bu derhal cilt testleri, derinin üst katmanındaki bir püskü veya çizik ( perkütan veya çizik testi) veya seyreltilmiş alerjeni cilde enjekte etmek için çok ince bir iğne kullanarak uygulanır. Her ikisi de son derece güvenli ve nispeten doğru kabul edilir. Perkütan deri testleri nadiren 6 aydan küçük bebekler üzerinde yapılır; Aksi takdirde yaş sınırı yoktur.

Alerjist, perkütan bir test ile tespit edilmemiş bir zehir veya penisilin alerjisinden şiddetle şüpheleniyorsa, daha hassas olan intradermal test kullanılır. Hassas hastalarda alerji bürosunun, kan basıncında ani bir düşüş, nefes darlığı ve kalp atış hızında hızlı bir yükselme gibi hayatı tehdit eden reaksiyonları tedavi etmeye hazır olduğundan emin olmak önemlidir.

Çocuklar, antihistaminikler, antidepresanlar veya yüksek dozlu uzun vadeli steroid gibi belirli ilaçları alıyorlarsa, bu testlerin doğruluğu zayıf düşebilir. Bu ilaçların kullanımı, test gününden 14 gün önce ilaca bağlı olarak durdurulmalıdır. (Astım ilaçları veya kısa süreli oral steroid patlaması sonuçları etkilemez.) Her iki tip test uygulandıktan sonra, cildin test edilen alanı, bir reaksiyonun gelişip gelişmediğine bakmak için yaklaşık 15 dakika boyunca gözlemlenir. Bir kabarıklık (kabarık, kırmızı ve kaşıntılı darbe), çocuk belirli bir alerjenle temasa girdiğinde alerji antikorunun varlığına işaret eder – ne kadar büyükse, duyarlılık artar.

Yama Testleri.

Bu gecikmiş aşırı duyarlılık deri testleri, çocuklar kauçuk, kokular veya belli metaller gibi maddelere maruz kaldıklarında alevlenen alerjik kontak dermatitini teşhis etmek için kullanılabilir. Hastalardan yama testini 48 saat boyunca bırakmaları ve kurumalarını beklemesi istenir. Bir alerjist, yama çıkarıldıktan sonra belirli zamanlarda ciltte reaksiyon olup olmadığını kontrol edecektir.

 Kan (İn Vitro) Testleri

Deri testleri uygulamak zordur (örn. Bir çocuğun buğulanmayı ve bulanıklığı test sonuçlarını gizleyecek ilaç almayı durduramaması durumunda), alerjik uzmanlar ayrıca bir radioallergosorbent (RAST) testi veya İmmunoCAP gibi bir kan testi kullanabilirler. Kan testleri alerjileri saptamada cilt testlerinden daha az hassas olabilir.

Eliminasyon Diyet Testleri

Gıda alerjisi şüphesi olan bir çocuk için, alerji uzmanı, reaksiyona neden olduğundan şüphelenilen gıdaları ortadan kaldıran veya izole eden bir haftalık diyet önerebilir ve denetleyebilir. Ortak sanıklar vardır süt, soya, yumurta, yer fıstığı, buğday, ağaç fındık ve kabuklu deniz ürünleri.

Bu yaklaşımı olumsuz olarak, bir eliminasyon diyetinin takip edilmesi zor olabilir. Buna ek olarak, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalarda gizlenmiş birçok gıda alerjeni nedeniyle hatalı veya belirsiz sonuçlara neden olabilir. Alerji uzmanları gıda sorunlarını da yönetebilir ve reaksiyonları değerlendirmek için hastalara belirli dozlarda gıdaları kontrollü bir ortamda verilebilir.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle