"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Astım Belirtileri, Oluşumları ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde astım görüldüğünde mutlaka bulundukları ortam da hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Ayrıca kimyasal içerikli ilaç kullanımından kaçınılmalı bitkisel tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Bunun için adaçayı, limon ve bal karışımı kullanılabilir. Düzenli kullanım sonucunda etkisi görülecektir.

Bebeklerde Astım Oluşumu Neden Olur

Astım durumu bebeklerde sıklıkla görülebilmektedir. Bebeklerin çevreden etkilenebildiği gibi, ailede astım rahatsızlığı varsa bu sağlık sorununa yakalanmaları daha kolay olmaktadır. Astımın ilk olarak öncelikli nedeni bebek daha anne karnındayken başlar. Annenin sigara kullanımı, havasız kalması, yeterince solunum yapamaması gibi durumlar bebeğe de etki etmektedir. Astım bebeklerde ve çocuklarda görülse bile çeşitli tedavi yöntemleriyle ilerleyen zamanlarda ortan kaldırılabilmektedir.

Astımın tanımına geldiğimizde ise çeşitli alerjik durumların solunum sisteminde yarattığı sorundur. Astım hastalığı aynı zamanda akciğer rahatsızlığı olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni ise solunum sisteminden sorumlu olan organlarımızın akciğerler olmasıdır.  Astım nefes alırken bronşların daralmasına ve düzenli nefes alıp vermede sorun yaratır. Bebeklerde astım alerjik bir rahatsızlık olmakla birlikte sıklıkla oluşmasının nedeni bebeklerinin çevresel faktörle hassas olmasından kaynaklanmaktadır.

Astım bebeklerde nefes darlığına yol açar ve önlenmesi gerekir. Bazı durumlarda astım mevsimsel faktörlerden de kaynaklanmaktadır. Bebeklerde mevsim değişikliği sebebiyle hava da oluşan polenlerde astıma neden olmaktadır. Son dönemlerde bebeklerde astım çok sıklıkla görülmektedir. Gitgide grileşen hava ve çevre kirliğinin de giderek artması bunun nedenlerindendir.

Bu sebeplerin dışında kalıtsal faktörlerde bebeklerde astımın oluşmasına neden olabilmektedir. Astım alerjik astım ve normal astım olarak ikiye ayrılır. Alerjik astımın nedeni bebeklerin alerjen maddelere olan reaksiyonun solunum yollarından vermesinden kaynaklanmaktadır.

Bebeklerde alerjik astım belirtileri göründüğünde mutlaka uzman bir hekimden destek alınmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebeğinizi sağlıksız ortamlardan uzak tutun.
  • Bulunduğu ortamın nem oranına dikkat edin.
  • Bebeğin bulunduğu ortamda asla sigara kullanmayın.
  • Polenler astım da rahatsızlığa neden olur. Polenlerin bulunduğu ortamdan uzak durulması gerekir.
  • Kimyasal içerikli ilaçlardan uzak durulmalı bitkisel ilaçlar tercih edilmelidir.

Bebeklerin çeşitli alerjen maddelerle karşılaştıktan sonra mesala polen ve toz gibi solunum yollarında tıkanıklık ve krizler gerçekleşiyorsa bu alerjik astımdır.

Bebeklerde Oluşan Alerjik Astımın Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde oluşan ve genellikle 6 yaşına kadar devam eden astımın belirtileri arasında solunum yollarında olur. Bebeğin nefes alıp vermesi zorlaşır. Öksürük en belirgin belirtiler arasındadır. Sürekli kuru öksürüğü olan bebeklerde astımdan şüphelenebilir. Astımın belirtileri arasında halsizlik ve göğüs ağrıları da neden olabilir. Ayrıca alerjik astımlarda alerjen maddeyle temastan sonra kızarıklık, dökülme ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde astım belirtileri daha çok kuru öksürük ve nefes almakta zorluk olarak ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda bu belirtiler önemsenmeli ve gerekli tedavi tedbirleri alınmalıdır.

Bebeklerde Alerjik Astımın Bitkisel Tedavisi

Bebeklerde astımın belirtileri görüldüğünde ilk yapılması gereken bir doktora başvurmak ve ona göre bir yol izlemektir. İlaçların yanında ek olarak nefes açıcı bitkisel karışımlarda iyi gelmektedir. Hatmi çiçeği bir bardak sütün içerisinde 2 gram kadar konularak kaynatılıp, süzerek içildiği takdirde iyi gelecektir. Aynı zamanda ısırgan otu da astım rahatsızlığına iyi gelmektedir. Isırgan otu bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp içildiği zaman da tıkanıklıklara iyi gelerek nefes açıcı özelliğe sahiptir.

Adaçayının da astıma iyi geldiği görülmüş aynı zamanda limon suyu ve bal karıştırılıp içildiğinde de astımı tedavi edecek özelliğe sahip olmaktadır. Astım şüphesi veya astımı olan bebeklerin temiz hava alması önemlidir, yanında sigara kullanımı rahatsızlığı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle bulunduğu ortamın iyice hava alması ve ferah olması gerekir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle