"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Antibiyotik Alerjisi Bebeklerde Neden Oluşur ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Antibiyotik alerjisi genel olarak penisilin ağırlıklıdır. Penisilin birçok rahatsızlığa çözüm olabildiği gibi bazı insanlarda alerjik reaksiyon göstermektedir. İçerisinde düşük toksit madde birçok yan etkiye neden olmaktadır. Bazı durumlarda bu alerjik reaksiyonlar ciddi boyutta olup, hayati önem taşımaktadır.

Antibiyotik Alerjisi Neden ve Nasıl Oluşur?

Penisilin kullandıktan sonra alerji oluşan bir insanda ya da bebekte daha sonraki kullanımlarda tekrar reaksiyon oluşma olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle antibiyotik kullanırken buna çok dikkat edilmelidir. Penisilinde bulunan sodyum bazı durumlarda bünyede yan etki oluşturabilir. Alerjiye sebep olan madde veya ilacın tespiti ve kullanım talimatına çok dikkat edilmesi gerekir.

Alerjik reaksiyonlarda oluşan sonuçlar genel olarak deri üzerinde yani ciltte görülmektedir. Deri üzerinde kızarıklıklar, dökülmeler görülür. Uzmanlar penisilin ya da herhangi bir antibiyotiğe alerjisi varsa hastanın, yazacakları antibiyotik kısıtlı oluyor. Antibiyotiklerin maliyetlerinin düşük olması ve kolayca ulaşılabilir olması insanları antibiyotik kullanımına itiyor. Vücuda alınan antibiyotik belli bir süre sonra alerjik reaksiyon göstererek ciltte çeşitli durumlar yaratabilir.

Alerjik reaksiyonlarda oluşan sonuçlar nedeni ile deri üzerinde yani ciltte görülmektedir ve deri üzerinde kızarıklıklar, dökülmeler oluşmaktadır.

Bebeklerde Antibiyotik Alerjisi

Penisilin yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de sıklıklar alerjik durum yaratmaktadır. Antibiyotikler bakterilere karşı çok güçlü olup, zararlı bakterileri yok ettiği gibi zaman zaman yararlı bakterileri de yok etmektedir. Yararlı bakterilerin yok olması ile bebeklerde çeşitli rahatsızlıklar meydana çıkar. Örneğin sık sık ishal olur.

Bebeklerde ve çocuklarda antibiyotik alerjisi olması bebeğin antibiyotiğe karlı antikor üreterek antibiyotiğe tepki göstermesine neden olur. Vücut alerji oluşturabilecek yabancı maddelere karşı histamin salgılar. Histamin vücudu yabancı maddelere karşı korur.  Hassas vücutlarda genellikle alerjik reaksiyon görülür bunun nedeni bağışıklık sisteminin güçsüz olması ve alerjiye duyarlılık kazanmamış olmasıdır.

Bebeklerde Antibiyotik Alerjisi Belirtileri

Antibiyotik alerjilerinde en sık görülen durumda deride meydana gelmektedir. Deri üzerinde kaşıntı, kızarıklık, dökülme ve kabarma durumları cildin antibiyotiğe karşı direnç gösterdiğini ve vücutta alerji şeklinde bu belirtilerle ortaya çıktığını gösterir.  Antibiyotik alerjilerinde ciltte olduğu gibi metabolizmada da bazı rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma, zaman zaman yüksek ateş antibiyotiğin vücutta alerji yaptığını gösteren belirtilerdendir.  Bazı bebeklerde solunum yollarında da rahatsızlıklar görülür. Özellikle antibiyotik kullanımı sonrası nefes alıp vermede güçlük çekerler. Bu durumda ailelerin bebeği gözlemlemesi ve acil bir şekilde doktora götürmesi gerekir.

Bebeklerde Antibiyotik Alerjisi Tedavisi

Bebeklerde ilk olarak yapılması gereken alerjiye neden olan antibiyotik veya maddenin saptanmasıdır. Daha sonra bu maddenin kullanımının kesilmesi gerekir. Eğer kesilemeyecek durumdaysa bebeğin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir. Ebeveynlerin bu konuda uzman bir doktor kontrolü altında dikkatli davranması gerekir.

Gereken durumlarda alerji testi yapılıp kesin alerji tanısı da konulabilir. Alerji antibiyotik kullanımından hemen sonra ortaya çıkabilir. Herhangi bir belirti görüldüğü takdirde hemen doktora gidilmesi gerekir

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle