"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir ve Anlaşılır?

Alerji, hepimizi rahatsız eden bir sorundur. Bebeklerde besin alerjisi nasıl anlaşılır? Detaylı bir şekilde konu ile ilgili bilgi sahibi olmak bebeğinizin sağlığını koruduğu gibi sizin de içinizi rahatlatacaktır. Alerji belirtileri farklı şekillerde olup, neden ve nasıl belirtiler verdiğini bilmek gerekir.

Bebeklerde Besin Alerjisi Neden Oluşur?

Alerji, vücudun sisteminin bozulduğunun göstergesidir ve bazen görülmeyen maddelere bile, vücudumuz aşırı tepkiler gösterebilir. Çeşit çeşit alerji belirtileri vardır. Bebeklerde besin alerjisi belirtileri nelerdir? Besin alerjisi, bebekler için ciddi bir sorundur. O minicik bedenlerinde, alerji savaşı verirler.

Bebekler, bazı gıdalara karşı aşırı tepki gösterirler. Bu tepkileri göz ardı etmemek lazım. Anında müdahale hayat kurtarır. Bebeklerde besin alerjisi belirtileri, ilk olarak ellerde ve ayaklarda pul pul dökülmeler olarak karşımıza çıkar. Ciltlerinde aşırı bir kuruluk görülebilir. Çocuklarda besin alerjisinin en büyük sebebi; inek sütüdür.

Yumurta ikinci plandadır. Ardından fıstık, buğday unu, fındık, balık gibi ürünler de alerjiye neden olabilir. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde bile, besin alerjisi görülebilir. Anne sütünde bulunan maddeye bebeğin alerjisi bulunabilir. Alerjiden korunmak için en başlıca yöntem, bu besinlerden uzak durmak olacaktır.

Bebekler, bazı gıdalara karşı aşırı tepki gösterirler. Bebeklerde besin alerjisi belirtileri, ilk olarak ellerde ve ayaklarda pul pul dökülmeler olarak karşımıza çıkar.

Bebeklerde Besin Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Mama ile beslenen bebeklerde de bu tepki görülüyorsa, yapılacak olan mamayı değiştirmektir. Anne sütü alerjilerinde de, anneye dokunan yiyecekleri tüketmemesi gerekiyor. Çünkü süt yoluyla bebeğe de geçebilir. Bu konuda doktorunuza da danışmalısınız. Alerji hafife alınacak bir konu değildir. Ciddi sonuçlara yol açabilir. Baş edemediğiniz durumlarda, ilk olarak 112’yi aramalısınız. Durumunuzu anlatın, yetkililer sizi doğru bir şekilde yönlendirecektir. Bebeklerde besin alerjisinin belirtileri:

  • Hafif titremeler,
  • Nefes darlığı,
  • Boğmaca şeklinde gelen öksürük,
  • Nefes darlığı
  • Kalp sıkışması ciddi belirtilerdir.

Kurdeşen, isilik, vücutta oluşan ani kızarıklıklar, dilde şişmeler, bazı bölgelerde meydana gelen şişmeler, hızlı oluşan kalp atışları, sersemlik, bulantı ve kusma başlıca belirtileri olabilir. Burun kaşınması, burun akması da başlıca sebepler arasında olabilir. Kullandığınız ürünlere dikkat etmelisiniz.

Son kullanma tarihi geçmiş ürünlere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bozuk ürünle yaptığınız yemek önce sizi, sonra da bebeğinizi zehirler. Süt yoluyla geçer. Buna mahal vermemek için, son kullanma tarihi geçmiş ürünleri evinize sokmamanız gerekiyor. Daha önce hiç kullanmadığınız bir ürünü, ilk olarak bebeğinizin üzerinde denemeyin! Bu çok tehlikeli olabilir.

Bebeklerde Besin Alerjisi İçin Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Bebeklerde çoklu besin alerjisi belirtileri; birden fazla yiyeceğe karşı aynı anda vücudun tepki verme durumudur. Bu daha da tehlikeli olabilir. Tedbiri elden bırakmamanız gerekir. Örneğin bebeğiniz, bir böcek ısırmasına karşı da tepki gösterebilir. Bunu yaşamadan bilemezsiniz. Acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Aksi takdirde Allah korusun, ölümcül olabilir.

Bunun için her daim, bebeğinizin testlerine baktırmalısınız. Yıllık kontrollerini ihmal etmemelisiniz. Artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte, birçok kolaylığı da beraberinde getirdi. Bu testler sayesinde, bebeğinizin neye karşı alerjisi var, rahatlıkla önceden belirlenebiliyor. Bu da alınacak en iyi tedbirlerden biri olduğunu düşünüyoruz.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle