"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Cilt Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerin cildi yetişkinlere göre daha ince ve daha az yağ salgısı ürettiği için çok hassastır. Bu hassas olan ciltlerinde çeşitli alerjik belirtiler ortaya çıkmaktadır. Burun akıntısı ya da hapşırık olarak gibi belirtiler varsa uzman kontrolü şarttır.

Bebeklerde Cilt Alerjisi – Belirtileri, Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerdeki nazal kaynaklı deri alerjilerin belirtileri burunun kaşınması ve tıkanması ile başlamaktadır. Genelde burun akıntıları veya hapşırma şeklinde devam eder. Bebeklerde cilt alerjisinin (bebeklerde deri alerjisi) sınıflandırılması aşağıdaki gibidir.

  • Besin Kaynaklı Cilt Alerjileri
  • Nazal Alerjiler
  • Evcil Hayvan Kaynaklı Cilt Alerjiler
  • Sezonluk Kaynaklı Cilt Alerjiler
  • Diğer Kaynaklı Cilt alerjileri
  • Diğer Kaynaklı Cilt alerjileri

Ayrıca bebeğin gözlerinde kaşıntılar da meydana gelebilir. Burun ve gözlerdeki kaşıntılardan kaynaklı bebeğin yüzünde kızarıklıklar oluşabilir. Bu alerjinin nedeni genellikle toz veya sigara dumanından kaynaklanmaktadır. Besinlerden kaynaklı alerjilerin belirtileri bebeğin vücudunda kızarıklık veya isilik oluşması ya da yüzünde şişme şeklinde olabilir.

Besin alerjisinin nedenleri ise; bebeğin süte, yumurtaya veya diğer besinlere karşı alerjisinin oluşmasından kaynaklı görülebilir. Kimi zaman bebeklerde evcil hayvanlardan kaynaklı cilt alerjileri de görülmektedir. Evcil hayvanların tüyleri veya kepekleri deride kızarma ya da kurdeşene sebep olabilir.

Sezonluk kaynaklanan alerjiler bahar alerjileri olup bebeklerin vücudunda kızarıklık meydana getirirken, solunum organlarında da alerjik reaksiyonlar meydana getirebilir. Bebeklerde deride isilik, kaşıntı, konak, pişik gibi cilt rahatsızlıklarına da kullanılan bezler, çevresel faktörler etki etmektedir.

Besin alerjisinin nedenleri ise; bebeğin süte, yumurtaya veya diğer besinlere karşı alerjisinin oluşmasından kaynaklı görülebilir. Kimi zaman bebeklerde evcil hayvanlardan kaynaklı cilt alerjileri de görülmektedir.

Bebeklerdeki Cilt Alerjisi Tedavi Yöntemleri

Burun alerjisinden kaynaklanan alerjilerin tedavisi için parfüm veya deterjanların kullanımı önlenmelidir. Bebekler sigara ortamında bulunmamalı ve doktor kontrolünde burun spreyi kullanılmalıdır. Bebeklerin gıdaya karşı alerjisi varsa tedavisi doktor kontrolünde alerji testleri ile yaptırılmalıdır. Evcil hayvan kaynaklı cilt alerjilerinde ise tedavisi evlerde genelde hayvan beslenmemesi şeklinde önerilmektedir.

Eğer besleniyorsa evcil hayvanı evden çıkarmanız ve evi dezenfekte etmek zorundasınız. Bebeklerin kafalarında saç derilerinde fazla yağ birikmesinden kaynaklı konak denen kabuklanmalar meydana gelir. Bebeğin kafasına zeytinyağı ile masaj yaparak bunlardan kurtulabilirsiniz. Bebeklerde genellikle alerjik rinit kaynaklı görülen kulak ortasında, göğüs çevresinde, yanaklarda da kaşıntı şeklinde görülen bir cilt alerjisidir.

Bu gibi durumlarda bebeğin alerjisi olan nesnelerden uzak durması gerekmektedir. Doktorun tavsiyesi ile ilaç kullanılmalıdır. Bebeklerdeki isilik, ter bezlerinin sıcak havadan kaynaklı tıkanması sonucu oluşmaktadır. Bebeğin kıyafetleri sık sık değiştirilmelidir.

Ayrıca bebek giysilerinin parfüm içeren deterjanlarla yıkamasından kaçınılmalıdır. Bebek dışkısındaki bakteriler, idrardaki amonyak sıcak hava etkisiyle bebeklerde pişik meydana getirir. Bebek bezleri sık sık değiştirilmeli, bebek cildi kuru ve temiz tutulmalıdır. Pişik önleyici kremler kullanılmalıdır.

Bebeklerde Cilt Alerjisi İçin Bilinmesi Gereken En Önemli Tedavisi

Bazı deri alerjileri sonradan oluşurken bazı deri alerjileri doğuştan gelmektedir. Bebeğin alerjisi olduğunu anladıkları an bebekleri için gerekli önlemleri almaları gerekmektedir. Hatta anneler bebeklerini anne sütü ile beslerken, bebeğin alerjisi olduğu gıdaları kendilerinin tüketmemesi gerekmektedir. Bu yüzden bebek deri alerjileri tedavisi konusunda bilinçli olmaları gerekmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle