"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Yumurta Alerjisi Belirtileri, Bebeklerde Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde yumurta alerjisi nasıl anlaşılır, yumurta alerjisi genellikle, yumurta yedirildikten hemen sonra ya da birkaç saat geçtikten sonra anlaşılır. Yumurtanın faydalarını bilmeyen yoktur. Ancak bazı bebeklerde yumurtanın sarısı ya da beyazı alerjik yapabiliyor. Bunun içinde mutlaka uzmana gitmek gerekiyor.

Bebeklerde Yumurta Alerjisi Belirtileri

Yumurta alerjisi en sık bebeklerde görülebildiği gibi, ergenlik dönemindeki gençlerde de görülebilir. Bu zaman diliminde, vücutlarındaki hormon değişiklikleri yumurta alerjisine neden olabilir. Bu bazen kalıcıdır, bazen de ergenlik döneminin son bulmasıyla sona erebilir. Bebeklerde yumurta alerjisi nasıl olur?

Yumurta yiyen birinin birkaç saat geçtikten sonra, vücudunun herhangi bir yerinin aniden kaşınmaya başlaması yumurtaya karşı alerjisinin olduğunu gösterir. Nasıl anlaşılır? Bebeklerde yumurta alerji belirtileri; ciltte oluşan kızarıklık, yanma hissi, ciltte oluşan kabarcıklar en sık görülen yumurta alerjisi belirtileridir.

Kişide aniden meydana gelen mide bulantısı, baş dönmesi, nefes almakta güçlük çekmesi gibi belirtileri de bir başka sebebi olabilir. Alerjik burun akıntısı, öksürük gibi belirtileri de bebeklerde en sık görülen yumurta alerjisi belirtileridir. Yumurta alerjisi teşhisi bebeğinize konulduysa, bu besinleri tüketmemeniz gerekir ya da onun yerine yumurtayla aynı besin değerine sahip loru tüketebilirsiniz.

Bebeklerde Yumurta Alerjisi İçin Çözüm Önerileri

  • Ciltte görülen belirtiler, kızarıklık, şişme ya da kaşınma hissi,
  • İshal, kusma, mide bulantısı gibi belirtileri ise, sindirim sistemindeki bozukluklardır.
  • Hırıltılı solunum, nefes almada zorluk gibi belirtileri de solunum sisteminde görülen bozukluklardır.
  • Düşük kan basıncı, hızlı bir şekilde nefes alıp verme ve nefes almada güçlük çekilmesi gibi belirtiler de görülebilir.

Bebeklerde görülen en sık alerji belirtilerinden biri de cilt problemleridir. Bebeklerin bu besini tükettikten sonra yumurta alerjisi meydana gelecek diye bir söz konusu değildir. Eğer anne yumurta ya da içerisinde yumurta bulunan bir besini tüketip bebeğini emzirirse, bu şekilde de bebeğe alerji yapabilir. Tedavisi için bebeğinizde görülen belirtiler yeterli olacaktır.

Bebek aniden huysuzlaşarak ağlamaya başlar. Bebeğin dirseklerinde görülen kızarıklık ta alerji için belirleyici olabilir. Kurdeşen şişme ve kızarıklık başlıca belirtileri arasındadır. Eğer ebeveynlerde daha önceden alerji görülüyorsa, bebeklerde de alerji görülmesi olanağı çok yüksektir. Çünkü genelde alerjiler gen yoluyla çocuklara geçebiliyor.

Kişide aniden meydana gelen mide bulantısı, baş dönmesi, nefes almakta güçlük çekmesi gibi belirtilerin de bir başka sebebi olabilir. Alerjik burun akıntısı, öksürük gibi belirtiler de bebeklerde en sık görülen yumurta alerjisi belirtileridir.

Bebeklerde Yumurta Beyazı Alerjisi Belirtileri

Bebeklerin bağışıklık sistemleri az gelişmiş olduğu için, dışarıdan gelebilecek herhangi bir bakteriye karşı savunmasız olurlar. Bebeklerde yumurta beyazı alerjisi belirtileri, diğer alerji belirtileri gibidir. Kimi bebeklerde yumurtanın beyazı alerji sebebi olabilir. Bebeklerde yumurta alerjisi belirtileri tedavisi için öncelikle doktorunuzun alerji testi uygulaması gerekir.

Ardından alerji tedavisi uygulayabilir. Bebeklerde kan testi ile alerji tespit edilebilir. Alerji kremi ile bu durumdan kurtulmak mümkündür. Bebeklerde yumurta alerjisinin belirtileri, genellikle hep aynıdır, kurdeşen, kızarıklık ve mide bulantısı. Alerji tedavisi için geç kalmamak önemlidir. Her hastalıkta olduğu gibi, alerjide de geç kalınması çeşitli sıkıntılara yol açabilmektedir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle