"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Gıda Alerjisi Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gıda alerjisi gıda tüketiminden sonra vücutta görülen döküntü, karın ağrısı, bulantı, kusma, kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkan bir durumdur. Her insanın vücudu alınan gıdayı sindirebilecek bir metabolizmaya sahip olmayabilir. Bazı gıdaların içerisinde karbonhidrat ve proteinler vücut tarafından parçalanıp, sindirilemez ve bu durumda gıda alerjisi oluşur. Gıda hassasiyeti durumunda vücut reaksiyon gösterir ve belirtiler ortaya çıkar.

Gıda Alerjisi İle Talep Edilen Gıda İntoleransı Testi Nedir?

Gıda hassasiyeti ile vücut reaksiyon göstererek belirtiler ortaya çıkar ve bu durumda ise özellikle bağırsakla alakalıdır. Bağırsakta emilemeyen gıdalar metabozlimaya zarar verir ve antikor üretmeye başlar. Bu durum alerji oluşturarak gıdanın tüketiminden sonra çeşitli belirtilerle meydana gelir. Bir test yardımıyla buna sebep olan gıdalar tespit edilip ona göre tedavi sağlanabilir.

Gıda intoleransı denilen olay gıdaya karşı vücut içerisinde gösterilen tepkidir. Bu test sayesinde ise alerjik durum oluşturan gıdalar belli olur. Gıda intoleransı testi ile zarar vermediğini sandığımız gıdaların bağışıklık sisteminde oluşturduğu etkiyi tespit ederiz.

Birçok rahatsızlığa da bu gıdaların tüketimi sebep olabilmektedir. Gıda intoleransı testi ile detaylı bir şekilde tüketilen gıdalar incelenir ve vücut tarafından sindirim güçlüğü çekilen, tolere edilemeyen gıdalar saptanır. Genellikle sindirim sorunu, kilo problemi, midede gaz, kabızlık gibi rahatsızlık olan insanlarda gıdayla alakalı bir sorun söz konusudur.

Tüketilen her gıdanın ölçümünün yapılması ve analiz edilmesi gerekir gıda alerji testi nasıl yapılır sorusu hep olmuştur. Gıda intoleransı sayesinde tüketilen gıdaya karşı oluşan reaksiyon ve hangi gıdaların mide içerisinde sindirim problemi yaptığı incelenir.

Bazı insanların inek sütü, yumurta, yer fıstığı, kuruyemiş, balık, soya, glüten, et gibi gıdalara alerjisi gözlemlenmektedir. İnek sütü alerjisi de inek sütü içerisindeki laktozdan kaynaklanmaktadır. Yumurta alerjisi de özellikle yumurtanın beyazına karşı oluşan hassasiyettir. En çok görülen alerjilerden bir diğeri de tahıl alerjisidir.

Gıda Alerjisinde Kan Testi Ve Uygulama Yöntemleri

Besin alerji testinde spesifik immünoglobülin E testi yapılır. Alerji oluşturan gıda belirti oluşturduğunda bu teste başvurulmaktadır. Alınan her gıda tek tek incelenmektedir. Bu testin uzman bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Kan testi gıda alerjisi için kesin bir sonuç vermemektedir. Kanda bakılan herhangi bir alerji durumu test sonucundan çıkamamasına rağmen kişide gıda alerjisi görülür. Bu aşamada evreye hastanın belirtileri girmektedir.

Gıda Alerjisinde Kan Testi Nasıl Yapılır?

Kan sonuçlarında hastada herhangi bir gıda alerjisi durumu gözlemlenmedi ise gıda delme testi yapılır. Gıda delme testiyle alerji oluşturan şüpheli gıdalar deriye verilerek alerjik durum gözlemlenir. Bir iğne yardımıyla test yapılır ve sonuç en fazla 20 dakikaya kadar çıkmaktadır.

Kan sonucu alınamayan hastalarda bu test yapılır.  Bazı durumlarda gıda alerjisinde yama testi de yapılmaktadır. Yama testinin sonucu 48 ile 72 saat arasında çıkmaktadır. Alerji durumunda yapılacak ilk şey alerjik reaksiyon oluşturacak gıdayı tüketimini bırakmaktır. Günlük tüketilen gıdanın oluşturduğu etki gözlemlenmelidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle