"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

İnek Sütü Alerjisi Olan Bebeklerde Ek Gıda, Beslenme ve Mama

Alerji büyük insanları bile zor duruma koyarken, bebeklerde zararı daha da büyüktür. Bu nedenle anneler bebeklerinin sağlığını korumak için bu konuya dikkat ederek bebeğini koruması son derece önemlidir. Bu konuda anne ve babalar uzman kontrolü ile bebeklerinin süt alerjilerini kontrol ettirebilirler.

Bebeğiniz de İnek Sütü Alerji Önlenebilir Mi?

İnek sütü alerjisi olan bebeklerde mama takviyesi nasıl olmalıdır? Eğer bebeğiniz mama ile besleniyorsa, mama tercihiniz, soya içeren mamalar olmalıdır. Bu da çare olmuyorsa, bu sefer hipoalerjenik mama kullanmaya başlamalısınız.

İnek sütü alerjisi olan bebeklerde ek gıda olarak yulaf sütü, pirinç sütü ya da soya sütü verilebilir. Tabi bunu kafanıza göre değil, doktorunuzun önerisi dâhilinde vermelisiniz. Soya ve Ayçiçek gibi ürünleri yemek yapımında kullanabilirsiniz. İçerisinde süt bulunmadığından zarar vermez.

  • İlk olarak yapmanız gereken, bebeğinizi en az 4-6 ay arası emzirmektir.
  • Anne sütünün yerini hiçbir şey tutamaz. Her türlü hastalıklara karşı korur, kalkan görevini üstlenir. Bu alerjiden bebeklerinizi korumanın en önemli yolu, anne sütüdür.
  • Aynı zamanda annenin de süt ve süt ürünlerinden uzak durmalıdır.
  • Alerjik belirtiler yaklaşık olarak bir hafta ya da on gün içerisinde gösterebilir. Bu yüzden ufacık bir değişim de görseniz, bebeğinizi mutlaka doktora götürmelisiniz. İnek sütü alerjisinde, erken tedavi hayat kurtarır.

Bebeğiniz de İnek Sütü Alerjisi mi var?

Anneler, bebeklerini emzirebildikleri kadar emzirirler ve bunun da belirli bir süresi vardır. Anne, tekrar hamile kalırsa; bebeğini emziremez. Çünkü süt acılaşır. Büyüklerimizden hep böyle duymuşuzdur. Bu durumda anne mecburen inek sütüne başlamak zorundadır. Bazen istenmeyen durumlarla da karşılaşılabilir. Bebeklerde inek sütü alerjisi, en sık rastlanan alerji durumudur.

Peki, bu durumda ne yapılmalıdır? Sütü tamamen kesmek, imkânsızdır. Bebeğin ihtiyacı vardır. Bebekler, inek sütünün içersin de bulunan proteinlere karşı tepki oluştururlar. Bu her bebekte olmaz; ama genel itibari ile rastlanan bir durumdur.

Bu durum bazen inek sütünün direkt olarak bebeğe verilmesi ile ya da annenin yediği veya içtiği bir besinde süt bulunması da etkileyebilir. İnek sütü alerjisi olan bebekler ne yemeli? Bu soruyu sizin için araştırdık ve güzel verilere ulaştık. Süt alerjisinin en büyük nedeni, genetik faktörlerdir.

İnek Sütü Alerjisi Olan Bebekler Nasıl Beslenmelidir?

İnek sütü alerjisi olan bebeklerde beslenme, dikkat edilmesi gereken bir konudur. Önlem alınmadığı zaman, ciddi problemlere neden olabilir. Eğer bebekte inek sütüne karşı alerji görülüyorsa; sadece anne sütü ile beslenmeye gayret edilmelidir. Bu biraz zor olabilir; ama bebeğiniz için mecbursunuz.

Sadece bebeğin değil, annenin de nasıl beslendiği çok önemlidir. Bebek gibi anne de süt ve süt ürünlerini tüketmemesi gerekir. İnek sütü alerjisi olan bebeklerde beslenme ile ilgili ne yapacağını bilmiyorsanız, bir uzmandan destek alabilir. Peynir, kaymak, yoğurt gibi ürünler de ciddi anlamda alerjiye neden olabilir.

Alerjinin sebebi, inek sütünün içerisinde bulunan maddelerdir. İnek sütü alerjisi olan bebekler için mama seçimi de çok önemlidir. İnek sütü alerjisi olan bebeklerde ek gıda konusunda ise Aptamil Ha, golden goat tavsiye edilen ürünler arasındadır. Evladınıza gözünüz gibi bakabilirsiniz; ama çocuğunuz her daim sizin dizinizin dibinde olmayacak.

Eğitim alması için okula başlayacak, sosyalleşecek vs. Bu sebeple her an ona müdahale edemezsiniz. Bunun için yapmanız gereken, bebeğinizin üzerine ‘inek sütüne ve süt ürünlerine karşı alerjisi vardır’ şeklinde bir not bulundurmalısınız.

Eğer bebekte inek sütüne karşı alerji görülüyorsa; sadece anne sütü ile beslenmeye gayret edilmelidir. Bu biraz zor olabilir; ama bebeğiniz için mecbursunuz.

İnek Sütü Alerjisi Ömür Boyu Mu Sürer?

Gerekli şartlar sağlanırsa, inek sütü alerjisi olan bebeklere mama önerilerinde doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız, yaklaşık olarak 5 yıl içerisinde alerjiden kurtulmak mümkündür. Birine uyup diğerine uymamak ta olmaz. Bütün olarak hareket etmeniz gerekiyor.

Şunu da unutmamalısınız ki, inek sütü alerjisi kesinlikle genetik bir durumdan kaynaklanır. Doktorunuzun önerdiği listeye uymak zorundasınız. Tavsiye ettiği ürünleri ihmal etmeden bebeğinizin tüketmesi gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle