"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Sigara Alerjisi Nedir? Belirtileri, Sebepleri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alerji denilen kavram yabancı bir maddenin ya da bir gıdanın vücutta olağan dışı tepkilere neden olmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Alerji bir hastalık ya da sendrom olmaması yanı sıra yalnızca alerjen denen yani bünyede alerjiye sebep olan etmenlerin varlığında ortaya çıkan bir durumdur. Alerjen etmenler bir gıda maddesi, bir kimyasal madde ya da sigara olabilir. Sigara alerji yapar mı sorusunun cevabını ise uzmanlar vermiş ve sigaranın da diğer alerjen gıdalar gibi bünyede alerji yapab

Sigara Alerjisi Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Sigara alerjisi denilen durum sigara içildiğinde vücutta anormal belirtilerin ortaya çıkmasıyla seyreden bir durumdur. Sigara kullanan kişide bir dizi olumsuz etki bırakmakta ve kişiyi bir çok tehlikeli hastalığa sürüklemektedir. Fakat sigara alerjisi durumunda bu olumsuz etkiler ve belirtileri üst seviyede olmakta ve çok hızlı seyretmektedir.

Sigara alerjisi belirtileri; öksürme ve şiddetli boğaz ağrısı, nefes darlığı, balgam hissi ve göğüs ağrıları olarak sayabiliriz. Sigara alerjisi durumunda vücudun tepki gösterdiği maddeler sigaranın tütünü ya da filtreden geçen herhangi bir madde olabileceği gibi sigara dumanı alerjisi de sık görülen bir alerjik reaksiyondur. Sigara dumanı alerjisinde ise genel belirtiler gözlerde sulanma ve kızarıklık, burun akıntısı, yüzde şişme, göz ve burun kaşıntısı olarak seyreder.

Sigara Alerjisinin Sebepleri Nelerdir?

Sigara alerjisinin sebebi tam olarak bilinmemekle beraber sigaranın içinde yer alan aseton, nikotin, metanol, kadmiyum, polonyum gibi başlıca zehirler ya da sigara filtresinde bulunan naftalin maddesi sebep olarak gösterilmektedir. Sigaranın içinde iz miktarda bulunan yaklaşık 400 kadar zehirli kimyasal da alerji durumunu tetikleyen etmenlerden biri olabilir. Alerjiye sigara içindeki maddelerden ziyade sigara dumanı da sebep olabilir.

Sigara dumanında bulunan ve bilinen en zehirli gazlardan biri olan karbon monoksit tütün yaprağının yanmasıyla ortaya çıkar ve kanda oksijen taşınmasına engel olduğu için boğularak ölümlere sebep olur.  Sigara dumanı kendi başına alerji sebebi olmasa bile kanda oksijen seviyesini düşürmesi sebebiyle bünyenin başka maddelere olan alerjik reaksiyonunu tetikler. Sigara alerjiyi tetikler mi sorusunun cevabını da bu şekilde açıklayabiliriz.

Sigara Alerjisi Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Sigara alerjisi ya da sigara dumanı alerjisinde başlanılacak en iyi ve kesin tedavi yöntemi sigaradan uzak durmaktır. Daha önce de belirtildiği gibi alerjiyi tetikleyen en büyük etmen alerjiye sebep olan madde varlığıdır. Eğer sigara alerjisi ya da sigara dumanı alerjisi tanısı konulduysa sigaradan kesinlikle uzak durmalısınız, hem sigara içmemeli hem de sigara içilen ortamlarda bulunmamalısınız. Bu etmenden uzaklaştıktan sonra ise uzman doktor tarafından size önerilen anti histaminik etkili ilaçları belirlenen dozlarda kullanmalı ve alerji belirtileri kaybolana kadar tedaviye devam etmelisiniz.

Sigaranın sebep olduğu nefes darlığı aslında alerjik reaksiyon belirtisidir. Yine sigara içildiğinde ortaya çıkan öksürük, alerji durumunda da sıkça görülen bir belirtidir. Böylesine zararlı bir maddenin bünyeye verdiği zararlar kişileri ölüme dahi sürükleyebilenalerji belirtileri ile aslında birebir aynıdır.

Aradaki fark ise gıda ya da kimyasal madde alerjileri tedavi edilebilirken sigara alerjisi, sigara dumanı alerjisi ya da sigara bağımlılığının sebep olduğu zararlar vücutta çok zor tedavi edilmekte, hatta tedavi edilemeyen durumlar ise başka hastalıklara yol açmaktadır. Sigara dumanı alerjisi belirtileri kişilerde çok dikkatli gözlenmeli ve çok küçük bir belirti olsa dahi derhal uzman doktora başvurulmalı kesinlikle bu durum ihmal edilmemelidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle

Admin

Bacak kaşıntısı birçok nedenlerden dolayı olabilir, sadece sigaradan dolayı oluşuyor diye bir sey yok.