"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Boğaz Alerji Belirtileri Nasıl Anlaşılır? Sebepleri ve Çözümleri

Boğaz alerjisi boğazda yanma ile başlar ve kişiyi bu durum giderek rahatsız eder. Bu durumlarda sıcak içecekler tüketmek iyi gelecektir. Ancak alerjiye bağlı bir belirti mevcut ise mutlaka uzman hekimden destek alınması gerekir.

Boğaz Alerji Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Bazen mevsimsel olarak bazen de kronik bir hastalık olarak boğazda oluşan virüslerin yol açtığı bir hastalıktır boğaz alerjisi. Her rahatsızlıkta olduğu gibi boğaz alerjisi de kişiden kişiye değişen sebeplerden meydana gelmektedir. Yani bazen bu alerji, zararlı bakterilerden ötürü ya da mikrop kapımı sonucu kısa süreli olarak meydana gelmiş olabilir bazense kronik olarak da karşımıza çıkabilir.

 

Bu nedenle kesin bir boğazda alerji belirtileri şunlardır gibi alt alta maddeler saymak mümkün değildir. Aynı zamanda mevsimsel değişikliklerden ötürü ya da tüketilen besinler sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Kişiden kişiye değişen bu durumlar saptandığı zaman neden olan şeyden uzak durmak hastalığı önlemeye ya da zararı en aza indirmeye yardımcı olabilmektedir.

Soğuk havadan dolayı tahrişler nedeniyle de oluşabilmektedir. Bu durum bazen ilaç kullanımına kadar ilerleyebilir fakat boğaz alerjileri ya da boğazda meydana gelen yara veya hasarları dikkate almak önemlidir. Bu nedenle herhangi bir problem sezildiğinde bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmak her zaman için faydalı olacaktır. Alerjinin neden kaynaklandığının erken tespiti her zaman için erken önlem anlamına gelmektedir ve tedaviyi kolaylaştırır. Alerjiye sebep olan ürünlerin kullanımını azaltmak ya da sıfırlamak tedavi için yeterli olabilmektedir.

Boğaz Alerjisi Sebepleri Nelerdir?

Boğaz alerjisi sık sık karşılaşılabilecek problemlerdendir. Bu nedenle belirtilerini bilmek önlem almayı daha da kolaylaştıracaktır. Genel olarak alerji belirtileri şunlardır:

  • Burun Tıkanıklığı
  • Yüzde şişme
  • Hapşırma
  • Alerjik Nezle
  • Öksürük

Bu belirtiler herhangi bir boğaz alerjisi durumunda karşılaşılabilecek belirtilerdendir. Burun tıkanıklığı, yüzde şişme, hapşırma gibi belirtiler çoğu alerji durumlarında karşınıza çıkabilir. Fakat öksürme, boğazda gıcık gibi belirtiler sadece boğaz alerjisinde karşınıza çıkar. Çoğu zaman bu durum sık sık boğazınızı temizleme isteği ile karşınıza çıkar. Balgam gibi akıntılar da karşılaşılabilecek belirtilerdendir. Bu tarz belirtilerden sonra bir uzmandan yardım almak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Bazen alerji çok ilerlediği durumlarda da öksürük çevreyi rahatsız edecek dereceye gelebilmekte ve kusma, böğürme gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Etrafınızdaki insanlarda ya da kendinizde bu tarz problemlerle karşılaşıyorsanız hemen bir uzman doktora başvurmak gerekmektedir. Gerekirse ilaç tedavisine başlanmalıdır. Fakat bazen bitkisel yollarla da boğaz alerjisinin üstesinden gelinebilir. Bu alerjinin neden kaynaklandığını göz önüne alarak uzmanın belirleyeceği bir durumdur.

Boğaz Alerjisinde Çözüm Önerileri

Diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi alerji problemlerinde çözüm yolları muhakkak vardır. Hastaya göre tedavi yöntemi de değişiklik göstermektedir. Örneğin mevsim değişikliklerinden kaynaklanan geçici bir alerji bitkisel yollarla tedavi edilebilir. Uzmanlar tarafından da kolay geçeceği düşünülen virüs nedeniyle meydana gelen alerji için boğazın sıcak tutulması, bol su tüketimi gibi yöntemler önerilmektedir.

Daha da önerilmesi hastanın yiyeceklerine ve içeceklerine dikkat etmesi önerilmektedir. Çünkü alerjiyi tetikleyen besinler bazen tedavisi mümkün olmayan durumlara sebep olabilmektedir. Daha ilerleyen durumlarda da ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Fakat boğaz alerjisi için bitki çayları da çoğu zaman etkili olabilmektedir.

 

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle