"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Sinüzit Nedir? Belirtileri ve Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Burunda tıkanıklık, halsizlik ve gözlerde görünen ağrılar sinüzit başlangıcı olabilir. Bu gibi durumlarda uzman bir hekimden destek alınmalıdır. Sinüzite etken olan birçok neden bulunmaktadır. Bu etkenlerin belirlenip tedavi sürecine hızlı bir giriş yapılması gerekir.

Alerjik Sinüzit Nedir

Cerrahi tedavi yapılan her türlü tedaviye cevap vermeyen kronik sinüzit olan ve belirtileri kanıtlanmış tedavileri ilaçla olmayan hastaların durumunda gerek duyulur. İlaçla tedavi genellikle akut sinüzitlerde uygulanır.   Burun akıntısı ve tıkanıkların da antibiyotik verilen 7 gün ilaç tedavisi ile tedavi edilir. Bunun yanında doktorunuz tıkanıklık için burun spreyleri yada soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar verebilir.

Sinüs kanallarının kapalı olduğu durumlarda sinüzit cerrahisi ameliyatı uygulanmaktadır. Fess ameliyatı olarak uygulama cerrahi yöntem ile%90 lik bir başarı elde edilmektedir. Sinüzit tedavisinde alerjik hastalıklar ilaçla tedavi edilmektedir. 

Çocuklarda ameliyata küçük burun delikleri olduğundan dikkat edilmesi ve bu işin ehli olan doktorların eline bırakılması daha iyi olur. En çok kış hastalığı olarak ortaya çıkan belirtileri soğuk algınlığı durumu burun akıntısı ile başlasa da 4 -5 günlük bir süreç sonrasında burun akıntısı kesilse bile baş ağrısı oluşmakta buda sinüzitin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Sinüzitte Görülen Belirtiler Nelerdir

  • Burunda tıkanıklık
  • Gözlerde ve burnun yanlarında görülen ağrılar
  • Baş ağrısı
  • Halsizlik hissi

Genellikle belirtileri burun tıkanıklığı nefes alamamanız dışında koku duygunuzu ve tat duygunuzun da ortadan kalkmasına neden olur. Yediğiniz yemekten tat almaz ve iştahınızın kesilmesine neden olan sinüzit hayatınızı altüst edebilir. Bu nedenle muhakkak belirtileri görüldüğünde tedavi edilmesi geciktirilmemelidir.

Soğuk algınlığı kişi için oldukça sıkıntılı bir sorundur. Kişide öksürük ateş ve halsizlik durumu görülebilir. İlerlemesi durumunda kroniğe yol açabilen alerjik sinüzit belirtileri içinde sıkça görülen belirtileri içinde burun tıkanıklığı baş ağrısı gibi nedenlere yol açar. Alerjik sinüzit nedir  sık sık tekrarlayan mukusların dolmasıyla tekrarlayan burun tıkanıklığı  öksürük ateş göz içlerinde meydana gelen ağrılı bir durumdur.

Sinüzitin ortadan kaldırılması için öncelikle doktorun tanısı konulmalı ondan sonra tedaviye başlanmalıdır. Doktorunuz sizden röntgen isteyip sinüzit durumunu değerlendirip alerjik sinüzit yada normal olup olmadığını belirtileri tespit ederek  doktorunuz yaptığı teşhisle belirleyecektir. Buna göre sinüzit ilaçları ile hasta tedavi edilmektedir.

 Sinüzit Oluşum Sebepleri Nelerdir

Hassas bir ameliyat olan sinüzit ameliyatı endoskopik cihazlarla kamerayla görüntülü cihazlarla sinüs kanallarının genişletilmesi sayesinde yapılır. Asıl kanalı bularak o bölgenin genişletilmesi sağlanır. Sinüzit ameliyatı ile tedavi edilerek hastanın  alerjik sinüzit sorunu çözülmektedir. Hasta erken teşhisle sinüzit ilaçları kullanarak kısa sürede iyileşme sağlar.

Sinüzit ekşi kirli havalarda daha çok size sıkıntı yaratmaktadır. Sinüzit ekşi anlam olarak hayatı size zindan eden bir hastalık olarak alerjik sinüzit rahatsız edici bir hastalıktır. Mutlaka tedavisi şarttır. Solunum ile ilgili olan alerjik sinüzit kişinin hayatını etkileyen bir hastalıktır. Antibiyotik ilaçları sayesinde birçok insan kendini iyi hissedip iyileşse bile birçok insan bu hastalıkla mücadele ederek korunma yollarına başvurur.

Nefes almayı güçleştiren ve sıkıntı yaratan alerjik sinüzitten korunma yollarına başvurmaktadır. Genellikle terliyken soğuğun yada rüzgarın altında durmak, klima ortamları ve kirli havada çok dolaşmamak gibi detaylara dikkat edilirse alerjik sinüzitten kendinizi koruyabilirsiniz.

Kişilerin ameliyatı yapıldıktan sonra belli bir zaman dikkat etmeleri gerekmektedir. Çok fazla merdiven çıkmamaları kafalarını çok öne eğmemeleri burun kanamasını engelleyecektir.  Doktorun zaman zaman görmesi gerekli olan tamponlarda temizlenerek hasta artık alerjik sorunlarından kurtularak rahat etmek zorunda kalır.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle