"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerji Nedir, En Çok Görünen Türleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Kişi ve bireylerin bazı özel durumlarda hassasiyet göstermesine ve vücudunun bu duruma tepki vermesine alerji denmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda ilk olarak uzmana gitmekte fayda vardır.

Alerjide En Çok Reaksiyon Veren Türleri

Alerji hastalığı kendi içinde çeşitlere ayrılan bir rahatsızlık olmaktadır. Bu anlamda da alerjinin  en çok görülen türleri nelerdir? Diye birçok araştırma yapılmış ve bu doğrultuda da en çok reaksiyon gösteren türleri belirlenmiştir. Alerjinin en belirgin türleri arasında birkaç çeşit söylemek mümkün olmaktadır.

Bu Alerji Türleri İse Şunlardır

 • Bronşit astım ( en ağırı olarak bilinmektedir)
 • Alerjik konjonktivit
 • Ürtiker
 • Alerjik rinit
 • Besin bir diğer adı ile gıda alerjisi
 • Atopik dermatit

Bu alerji teşhisler en çok görünen türler arasında yer almaktadır. Alerjinin en çok görünen türleri olarak bu türler bilinmekte ve en çokta bu türlerin tedavisi ön plana çıkmaktadır. Her tür genel olarak aynı sorun ile başlasa da her biri farklılık göstermesi ile de bilinmektedir. Alerjinin kişinin hassasiyetine göre faklılık göstermesi ve derecesi de yine kişiye göre değişmesi ile de bilinir.

Alerji Belirtileri Nasıl Olmaktadır?

Kişiye göre alerjik reaksiyonları ve alerji türleri farklılık gösterdiği gibi belirtileri de farklılık gösterebilir. Fakat alerjik için ortak olarak bilinen birkaç tür bulunmaktadır. Bu anlamda en çok sorulan sorular arasında alerjinin en çok görünen türleri nelerdir? Sorusu olmaktadır. Kendi içinde çeşitlere ayrılan ve cilt alerjisi de sıkça rastlanan durumlar arasında olsa da genellikle belirtileri aynı görülen bir hastalıktır. Belirtileri arasında en çok bilinenler arasında ise;

 • Kaşıntı
 • Hapşırma
 • Damakta ve burunda kaşıntı
 • Cilt alerjilerinde vücutta döküntü
 • Öksürük
 • Sürekli gıcık tutması ve buna bağlı olarak sürekli öksürme isteği
 • Genizde sürekli ve kesilmeyen akıntı
 • Solunum darlığı gibi birçok belirti kişinin bulunan ortamdaki bir şeye alerjinin olduğunu gösterir.

Alerjinin En Çok Görüldüğü Durumlar

Alerji hastalığının birçok çeşidinin olması gibi çeşitli mekanlarda da alerjinin nüksetmesi mümkün olmaktadır. Genel olarak alerjinin görülen dönemleri arasında bahar ve yaz mevsimi olduğu bilinmektedir. Fakat eğer ki kişi hassas bir yapıya sahip ise diğer mevsimler içinde de alerjinin türleri ortaya çıkabilir. Bu konuda özellikle toz alerjisi yine öncelikli olarak bilinmektedir.

Ayrıca cilt yapısına bağlı hassasiyet söz konusu ise tüketilen gıda türleri de alerjinin tetiklenmesine neden olabilir. Ayrıca gıda alerjisi olanlar için mevsimsel değişimler kadar alerji yapan gıda tüketmemeleri de önem teşkil etmektedir.

Alerji Teşhisi Nasıl Konmaktadır

Kişinin yukarıda bahsettiğimiz veya daha fazla şikayetlerinden ötürü uzmana başvurması ile uzman alerjinin belirtileri ile kişiye uygun olacak olan alerji testlerinin yapmasını uygun görecektir. Tabi bu durumda kişinin söylemiş olduğu belirtileri önem teşkil edecektir. En başta bahsettiğimiz gibi türleri arasında gıda veya polen alerjileri için ayrı testler yapılmaktadır.

Alerji testi zor gibi görünse de hiçbir risk arz etmeyen bir test olmaktadır. En fazla 5 veya  10 dakika içinde size yapılacak olan test yine en fazla bir gün içinde de sonuçlar çıkmaktadır. Çıkan sonuçlar doğrultusunda kişinin alerjisine yönelik en hassas durumlar belirlenir. Ardından da kişiye yönelik belirtileri doğrultusunda tedavi verilecektir.

Kişiye verilen tedavi sonrasında uzman bir süre belirler ve bu süre içinde kişi ilaç kullanmaya başlar. İlaç bitiminde ise yine uzmanın isteği üzerine görülen hasta alerji ilaçları sonrası neler olduğuna dair ve tedavinin nasıl ilerlediğine dair uzman kontrolünde bilgi vermektedir. Uzman eşliğinde muayene yapılarak görülen hasta alerji türleri hakkında yaşadığı tedavinin en çok hangi yönde sonuç verdiğini uzmana aktarması kendi açısından önem teşkil edecektir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle